Dzisiaj jest...Freitag, 25. Mai 2018
Dzień dziecka

PostHeaderIcon Herb Gminy Gronowo Elbląskie

Keine Übersetzungen vorhanden.

Herb gminy został stworzony całkiem niedawno. Powstał on dopiero w roku 2004, jednak w swojej symbolice silnie nawiązuje do historii i kultury naszego regionu.

Herb

W punkcie centralnym herbu znajduje się wiatrak - symbolizujący holenderskich osadników, którzy znaleźli na tych terenach swoją nową ojczyznę. Od XVI wieku coraz częściej prześladowani w Holandii Mennonici zaczęli osiedlać się w Polsce, przede wszystkim na Żuławach i delcie Wisły. To oni zbudowali tu system melioracyjny, kanały i wały przeciwpowodziowe. Intensywnie zajmowali się także rolnictwem i mieli duży wpływ na jego rozwój i kształt. Po Mennonitach pozostało do dziś wiele domów podcieniowych, kościołów, cmentarzy z charakterystycznymi stelami oraz wiatraków.

Wiatrak na herbie znajduje się w zagłębieniu, co odzwierciedla położenie geograficzne gminy. 80% powierzchni gminy Gronowo leży poniżej poziomu morza.

W podstawie herbu widoczne są dwa liście dębu oraz żołądź. Dąb, z powodu swojego twardego i wytrzymałego drewna, już od czasu antyku uważany był za symbol siły, męskości i niezłomności. A że jego drewno od dawien dawna było uważane za niezniszczalne i wieczne, był on w średniowieczu symbolem nieśmiertelności. Na terenie gminy rośnie kilka wspaniałych 400-, 500-letnich okazów dębów, które dziś są pomnikami przyrody.

Wir haben 481 Gäste online