Dzisiaj jest...czwartek, 22 lutego 2018
Imieniny: Marty Malgorzaty
luty 2018

PostHeaderIcon NIEODPLATNA POMOC PRAWNA

Informacja o lokalizacji punktu w którym udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna w Powiecie Elbląskim oraz o godzinach udzielania porad:

Punkt Nr 1 - prowadzony przez Powiat Elbląski, usytuowany w Starostwie Powiatowym w Elblągu,
ul. Saperów 14A, III piętro, pok. 304, nr tel. 575 648 568

poniedziałek – piątek, godz. 8.15 – 12.15

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej:

1.   której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej lub,

2.   która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny, lub

3.   która uzyskała zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, lub

4.   która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, lub

5.   która nie ukończyła 26 lat, lub

6.   która ukończyła 65 lat, lub

7.   która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.

Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej?

Zgodnie z art. 3 Ustawy nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1.   poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub

2.   wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

3.   udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub

4.   sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Czego nie obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:

1.   podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;

2.   z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;

3.   związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Szczegółowe informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej dostępne są na stronie:

Strategia - SRPS
Studium UiKZP