Dzisiaj jest...piątek, 25 maja 2018
1 czerwca 2018 - piątek
Dzień dziecka

PostHeaderIcon OCALMY WSPOMNIENIA

Wójt Gminy Gronowo Elbląskie realizuje projekt, którego celem jest zachowanie wspomnień najstarszych mieszkańców Gminy Gronowo Elbląskie. Główną ideą projektu jest nawiązanie nici porozumienia pomiędzy pokoleniem wnuków i dziadków. Jedyną szansą na zachowanie wspomnień to zainteresowanie nimi wnuków, którzy dzięki temu nawiążą lepsze kontakty ze swoimi dziadkami lub starszymi mieszkańcami gminy.

OCALMY WSPOMNIENIA

Odnalezione historie mieszkańców

Gminy Gronowo Elbląskie

Po zakończeniu II wojny światowej teren naszej gminy został włączony w granice państwa polskiego. Po 1945 roku trwało zagospodarowywanie obszarów gminy przez nowych osadników. 44 lata ( 1945-1989) zmian, o których często nie pamiętamy, a przywoływanych
w pamięci jedynie dzięki zachowanym obrazom. Dla urodzonych pod koniec lat 90. XX w. czarno – białe fotografie z rodzinnych albumów stanowią zagadkę. Bardzo wielu z nich nie rozpoznaje lub nie zna krótkiej  historii  miejsc swojej miejscowości i  najbliższej okolicy uchwyconych w powojennej fotografii.

Na polach wokół Gronowa Elbląskiego w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku wybudowano osiedle, powstały nowe sklepy,  itd. Z naszej przestrzeni, po 1945 roku, zniknęło wiele obiektów m.in. wiatraki.

Jesteśmy ciekawi śladów historii na naszym terenie, chcemy dotrzeć do żyjących jeszcze ich świadków z udziałem młodych ludzi pragnąc pomóc im w znalezieniu swojego miejsca
w wielokulturowej tradycji.

Mając na uwadze, jak ważna jest wiedza o naszej małej ojczyźnie, nie tylko z perspektywy dziejów zapisanych setki lat temu, ale także tej nam bliższej, znanej nam niemal „namacalnie” prosimy mieszkańców gminy o udział w projekcie.

Informacje o projekcie

Organizator: Wójt Gminy Gronowo Elbląskie

Nazwa projektu: Ocalmy wspomnienia. Odnalezione historie mieszkańców Gminy Gronowo Elbląskie.

Cel: Ocalenie przed zapomnieniem i utrwalenie historii osób, rodzin i miejscowości Gminy Gronowo Elbląskie

Temat: Wspomnienia osobiste lub rodzinne związane z historią Gminy Gronowo Elbląskie
i jej mieszkańców.

Partnerzy: Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim, Zespół Szkół w Jegłowniku, Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie.

Koordynatorzy: Jadwiga Pliszka, Izabela Kukla.

Zasady udziału w projekcie:

1. Projekt kierowany jest do osób dorosłych, które opiszą wspomnienia własne lub członka rodziny, czy sąsiada (za ich pisemną zgodą) związane z wydarzeniami z przeszłości Gminy Gronowo Elbląskie. Wspomnienia mogą być wzbogacone fotografiami, wycinkami prasowymi i innymi dokumentami.

2. Wspomnienia mogą dotyczyć dowolnego aspektu życia, np.: pracy zawodowej, czasu wolnego, przygody z dzieciństwa, koleżeństwa, przyjaźni, wspomnień dawnych zabaw, zwyczajów i lokalnych legend, obchodzenia świąt, przemian dokonujących się w dziejach Gminy Gronowo Elbląskie.

Prace mogą mieć formę:

-        wywiadu

-        kroniki rodzinnej

-        pamiętnika

-        wspomnień

-        wspomnień w foto albumie

3. Do projektu mogą być nadsyłane prace napisane w języku polskim.

4. Praca zgłoszona do projektu nie powinna przekraczać 6 stron maszynopisu formatu A-4 lub 8 stron rękopisu formatu A-4. Rękopisy nieczytelne będą zwracane.

5. Prace mogą być dostarczone w formie papierowej lub elektronicznej.

6. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest nadesłanie pracy wraz z dołączoną notą o autorze zawierającą: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania,  nr telefonu, tytuł pracy.

7. Prace należy dostarczyć do organizatora konkursu osobiście lub pocztą na jeden z poniższych adresów:

a)Urząd Gminy ul. Łączności 3 82-335 Gronowo Elbląskie,

b) Pocztą elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

8. Uczestnik może zastrzec sobie podanie swoich danych do publicznej wiadomości i wyrazić zgodę na publikację jego pracy pod pseudonimem w oświadczeniu dołączonym do przekazywanej pracy.

9. Uczestnik projektu wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby projektu, zgodnie z przepisami ustawy z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych.

10. Uczestnicy projektu oświadczają, iż posiadają prawa autorskie do nadesłanych prac
i ponoszą wyłączna odpowiedzialność za naruszenie tych praw.

11.  Prace nadesłane w ramach projektu stają się własnością organizatora. Uczestnik może sobie zastrzec zwrot materiałów archiwalnych (fotografii, dokumentów, wycinków prasowych itp.) dołączonych do prac po ich uprzednim zeskanowaniu.

12. Nadsyłając pracę do projektu autor zgadza się na jej późniejsze publikowanie we fragmentach lub w całości z zachowaniem praw autorskich.

13. Organizator projektu nie ponosi odpowiedzialności za zgłoszenia nieprawdziwe.
W przypadku, gdy takie zgłoszenie zostanie wykryte, Organizator na wniosek osoby zgłaszającej bądź na podstawie własnej decyzji usunie prace i dane osób.

14. Organizator zastrzega sobie prawo do skrócenia publikowanych prac oraz dokonania korekty językowej przed opublikowaniem.

15. Organizator nie zwraca nadesłanych prac.

16. Przystąpienie do projektu  jest równoznaczne z zaakceptowaniem Regulaminu Projektu.

17. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu Projektu.

18. Kontakt w sprawach merytorycznych- koordynatorzy projektu:

1) Jadwiga Pliszka - tel. 55 231 56 13, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

2) Izabela Kukla - tel. 55 231 56 13, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .