Dzisiaj jest...czwartek, 22 lutego 2018
Imieniny: Marty Malgorzaty
luty 2018

PostHeaderIcon 39 Ogólnopolski Złaz Śladami Powstańców Listopadowych

19.02.2011r. w Fiszewie oraz  Gronowie Elbląskim odbył się 39 Ogólnopolski Złaz Śladami Powstańców Listopadowych.

Pierwsza część złazu zgromadziła wszystkich uczestników przed pomnikiem upamiętniającym poległych powstańców listopadowych w Fiszewie. Turyści dotarli na to miejsce po przejściu czterech tras pieszych.Wraz z gośćmi  w uroczystości uczestniczyła  liczba około 250 osób .

IMG_7562_resize

Jak głosi legenda, podparta historią w miejscu tym pochowano uczestników najgłośniejszej i najbardziej krwawej akcji Prusaków, przeciwko internowanym żołnierzom polskim, która rozegrała się 27 stycznia 1832 roku.

Uroczystość pod pomnikiem przed, którym wartę honorową wystawiła Ochotnicza Straż Pożarna  z Fiszewa oraz Wojsko Polskie, reprezentowane przez 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną im. Króla Kazimierza Jagiellończyka z Elbląga, rozpoczęła się powitaniem uczestników i  gawędą poprowadzoną przez przewodnika turystycznego, przedstawiciela Oddziału PTTK z Elbląga, Leszka Marcinkowskiego.

Następnie po krótkiej modlitwie, którą wygłosił ksiądz kpt. Stanisław Garbacik, poszczególne delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Urząd Gminy z Gronowa Elbląskiego reprezentował wice wójt Marek Karaszewski wraz z wicedyrektorem Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych, Panią Anita Stecyk.

Druga część złazu odbyła się w Gimnazjum w Gronowie Elbląskim, gdzie po spożyciu wspaniałej grochówki, przeprowadzono kilka konkursów tematycznych. Prym wśród zwycięzców wiedli uczniowie Gimnazjum z Gronowa Elbląskiego. W między czasie wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć wystawę historyczno – turystyczną  przygotowaną przez szkolne koło turystyczne „Gronołazy”, dotyczącą naszego regionu.

Na zakończenie zaproszono wszystkich na 40, jubileuszowy złaz, który odbędzie się za rok.

Leszek Marcinkowski

Zdjęcia ze złazu zamieszczone zostały w galerii

Strategia - SRPS
Studium UiKZP