Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...czwartek, 22 lutego 2018
Imieniny: Marty Malgorzaty
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
luty 2018
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
Brak wydarzeń

PostHeaderIcon 40 Jubileuszowy Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego

11.02.2012_025_resize

Podczas Złazu, który odbył się 11.02.2012 roku do Fiszewa nałożyły się trzy  okrągłe  rocznice bezpośrednio związane z tym  miejscem.

 

Pierwsza najważniejsza to 180 rocznica masakry bezbronnych  żołnierzy Powstania Listopadowego, dokonana  przez Prusaków w Fiszewie. Tragedia to rozegrała  się dokładnie 27  stycznia 1832 roku. Tego dnia prusacy swoim haniebnym czynem dokonali największej zbrodni ówczesnej Europy, strzelając do internowanych, nieuzbrojonych powstańców. Od kul pruskich żołdaków ginie 8 żołnierzy zaś 12 zostaje rannych.Miejsce , przy którym rokrocznie odbywają się uroczystości kończące Złazy w Fiszewie, to symboliczna mogiła otoczona lipami, symbolizującymi liczbę zabitych żołnierzy.

DSC_0442_resize

Druga okoliczność bezpośrednio związana z tym miejscem to, 40 rocznica Złazu Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego, który odbył się 27 stycznia 1972 roku w Fiszewie. Jednym z pierwszych organizatorów tego Złazu był mieszkaniec naszej gminy Gronowo Elbląskie, Mieczysław Perucki. W 1975 roku podczas czwartego Złazu postawiono głaz i wmurowano pamiątkową tablicę. Dokonano tego przy aktywnej współpracy ówczesnych władz gminy, turystów z KTP PTTK „Delta” w Elblągu oraz miejscowego koła ZMW kierowanego przez obecnego radnego Zenona Urbaniaka, który zresztą aktywnie uczestniczy już przy organizacji pierwszego Złazu.

DSC_0446_resize

180 rocznica masakry fiszewskiej, 40 rocznica Złazu Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego, zbiegła się także z 10 rocznicą powstania Gimnazjum w Gronowie Elbląskim, które to w 2004 roku przyjęło zaszczytne imię Powstańców Listopadowych.Pomysłodawcą nadania imienia był ojciec  Zenona Urbaniaka, Pan Florian Urbaniak.

DSC_0451_resize

DSC_0453_resize

Uroczystość pod pamiątkowym głazem prowadził Leszek Marcinkowski, członek PTTK w Elblągu, prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Gmina”. Wśród wielu delegacji składających okolicznościowe wieńce i kwiaty, znaleźli się przedstawiciele gminy Gronowo Elbląskie z wice wójtem  Markiem Karaszewskim na czele, Gimnazjum w Gronowie Elbląskim, reprezentowanym przez Dyrektor Marię Korzeniewską a także delegacja Stowarzyszenia „Przyjazna Gmina” z Zenonem Urbaniakiem na czele.

DSC_0457_resize

40 Jubileuszowy Złaz zakończono w gimnazjum w Gronowie Elbląskim.

11.02.2012_027_resize

Leszek Marcinkowski

Więcej zdjęć zamieszczono w galerii

 
Strategia - SRPS
Ustawa śmieciowa
Studium UiKZP
Urząd pracy
Teraz gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 123 gości 

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information