Dzisiaj jest...poniedziałek, 19 listopada 2018
21 listopada 2018 - środa
Dzień Pracownika Socjalnego

PostHeaderIcon 41 Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego

Już po raz 41 odbył się Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa. Działacze klubów i kół z Oddziału PTTK w Elblągu, aby oddać cześć żołnierzom Powstania Listopadowego, oraz pragnąc utrzymać w pamięci potomnych wydarzenia fiszewskie organizują od lat Złaz do Fiszewa. W dniu 27 stycznia 1832 roku do bezbronnych powstańców,  którzy byli internowani na Żuławach Wiślanych, żołnierze pruscy otwierają ogień. Ośmiu żołnierzy zostaje zabitych, a 12 zostaje  rannych. Symboliczna mogiła z ośmioma lipami posadzonymi wokoło ma świadczyć o liczbie zabitych powstańców. Jak ważny był ten epizod powstańczy dla Polaków może świadczyć upamiętnienie go w utworze Adama Mickiewicza „Litania pielgrzymska” -  „Przez męczeństwo żołnierzy zamordowanych w Fischau przez Prusaków. Wybaw nas Panie.”

img_1855

W tym roku na złaz przybyło 280 uczestników z Elbląga, Malborka, Tczewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Zwierzna i Gronowa Elbląskiego. Turyści zwiedzali okolicę wędrując pieszo, na rowerach i autokarem.  Zwiedzali okolicę wędrując pieszo, na rowerach i autokarem. Organizatorzy przygotowali cztery trasy piesze, które wiodły przez malownicze żuławskie wsie, które doprowadziły uczestników pod pomnik w Fiszewie, jedną autokarową prowadzącą przez Raczki Elbląskie, Stalewo, Szaleniec również do Fiszewa. Trasy rowerowe o dowolnym przebiegu przygotowane przez samych uczestników z punktem końcowym w Fiszewie. Pierwszych uczestników Złazu powitały dzielne panie ze  świetlicy wiejskiej w Fiszewie, gdzie przy ciepłym kominku, podawały gorącą herbatę i kawę.Wartę Honorową przy pomniku wystawiła 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu wraz ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej z Fiszewa. Prezes koła przewodników i pilotów  PTTK Leszek Marcinkowski prowadzący uroczystość  opowiedział krótko o wypadkach w Fiszewie, a informację z okazji 10 rocznicy Złazu w Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych,  uzupełniła dyrektor szkoły w Gronowie Elbląskim Maria Korzeniewska. Modlitwę za zmarłych odmówił  ksiądz  kapelan ppor. Dariusz Kamiński. Przy dźwiękach werbli, wieńce, wiązanki kwiatów oraz znicze złożyli:  Edyta Andruszkiewicz,  reprezentująca prezydenta miasta Elbląga, Marcin Ślęzak Wójt Gminy Gronowo Elbląskie, przedstawiciele Rady Gminy w Gronowie Elbląskim, strażacy z Fiszewa oraz mieszkańcy, a także uczestnicy Złazu. Po zakończeniem Złazu, uczestników przewieziono autokarami do Gimnazjum w Gronowie Elbląskim. W szkole wszyscy turyści otrzymali ciepłą grochówkę, a po posiłku mogli obejrzeć ciekawą wystawę historyczną, do której wykorzystano zdjęcia, rysunki i materiały archiwalne udostępnione przez działaczy PTTK z Elbląga. Komandor Złazu, Sławomir Kałabun wręczył podziękowania od organizatorów dla wszystkich instytucji, które są przychylne działalności PTTK i wspomagają go w jego społecznej pracy. Wójt Gminy Gronowo Elbląskie ufundował i wręczył dwa puchary: dla Szkoły Podstawowej nr 19 za wierne uczestnictwo w naszych imprezach, i dla klubu KTP „Delta” za wieloletnią organizację Złazu do Fiszewa. Stowarzyszenie Aktywności Społecznej im. Tadeusza Rejtana ufundowało nagrody dla zwycięzców w konkursie historycznym. Kolejną częścią przygotowanego zakończenia były konkursy dla młodych turystów, w których mogli wykazać się wiedzą historyczną z zakresu Powstania Listopadowego i wydarzeń w Fiszewie, wiedzą krajoznawczo-przyrodniczą o regionie oraz znajomością wierszy i piosenek patriotyczno-turystycznych, a najmłodsi uczestniczyli w konkursie rysunkowym, w którym rysowali pomnik w Fiszewie.

Ostatnią częścią zakończenia Złazu było wręczenie nagród zwycięzcom w konkursac

img_1861

img_1864