Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...sobota, 16 lutego 2019
Imieniny: Danuty Juliana
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
luty 2019
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
11 marca 2019 - poniedziałek
Dzień Sołtysa
W dniu 28 marca 2018 roku Rada Gminy Gronowo Elbląskie podjęła uchwały rozpoczynające pracę nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowościach Karczowiska Górne, Wikrowo Jegłownik oraz Gronowo Elbląskie: -UCHWAŁA NR XXXII/290/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Gronowo Elbląskie, -UCHWAŁA NR XXXII/291/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Jegłownik, -UCHWAŁA NR XXXII/292/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Karczowiska Górne, -UCHWAŁA NR XXXII/293/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Wikrowo,

PostHeaderIcon 41 Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego

          Już po raz 41 odbył się Ogólnopolski Złaz Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego do Fiszewa. Działacze klubów i kół z Oddziału PTTK w Elblągu, aby oddać cześć żołnierzom Powstania Listopadowego, oraz pragnąc utrzymać w pamięci potomnych wydarzenia fiszewskie organizują od lat Złaz do Fiszewa. W dniu 27 stycznia 1832 roku do bezbronnych powstańców,  którzy byli internowani na Żuławach Wiślanych, żołnierze pruscy otwierają ogień. Ośmiu żołnierzy zostaje zabitych, a 12 zostaje  rannych. Symboliczna mogiła z ośmioma lipami posadzonymi wokoło ma świadczyć o liczbie zabitych powstańców. Jak ważny był ten epizod powstańczy dla Polaków może świadczyć upamiętnienie go w utworze Adama Mickiewicza „Litania pielgrzymska” -  „Przez męczeństwo żołnierzy zamordowanych w Fischau przez Prusaków. Wybaw nas Panie.”

img_1855

 

W tym roku na złaz przybyło 280 uczestników z Elbląga, Malborka, Tczewa, Nowego Dworu Gdańskiego, Zwierzna i Gronowa Elbląskiego. Turyści zwiedzali okolicę wędrując pieszo, na rowerach i autokarem.  Zwiedzali okolicę wędrując pieszo, na rowerach i autokarem. Organizatorzy przygotowali cztery trasy piesze, które wiodły przez malownicze żuławskie wsie, które doprowadziły uczestników pod pomnik w Fiszewie, jedną autokarową prowadzącą przez Raczki Elbląskie, Stalewo, Szaleniec również do Fiszewa. Trasy rowerowe o dowolnym przebiegu przygotowane przez samych uczestników z punktem końcowym w Fiszewie. Pierwszych uczestników Złazu powitały dzielne panie ze  świetlicy wiejskiej w Fiszewie, gdzie przy ciepłym kominku, podawały gorącą herbatę i kawę.Wartę Honorową przy pomniku wystawiła 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu wraz ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej z Fiszewa. Prezes koła przewodników i pilotów  PTTK Leszek Marcinkowski prowadzący uroczystość  opowiedział krótko o wypadkach w Fiszewie, a informację z okazji 10 rocznicy Złazu w Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych,  uzupełniła dyrektor szkoły w Gronowie Elbląskim Maria Korzeniewska. Modlitwę za zmarłych odmówił  ksiądz  kapelan ppor. Dariusz Kamiński. Przy dźwiękach werbli, wieńce, wiązanki kwiatów oraz znicze złożyli:  Edyta Andruszkiewicz,  reprezentująca prezydenta miasta Elbląga, Marcin Ślęzak Wójt Gminy Gronowo Elbląskie, przedstawiciele Rady Gminy w Gronowie Elbląskim, strażacy z Fiszewa oraz mieszkańcy, a także uczestnicy Złazu. Po zakończeniem Złazu, uczestników przewieziono autokarami do Gimnazjum w Gronowie Elbląskim. W szkole wszyscy turyści otrzymali ciepłą grochówkę, a po posiłku mogli obejrzeć ciekawą wystawę historyczną, do której wykorzystano zdjęcia, rysunki i materiały archiwalne udostępnione przez działaczy PTTK z Elbląga. Komandor Złazu, Sławomir Kałabun wręczył podziękowania od organizatorów dla wszystkich instytucji, które są przychylne działalności PTTK i wspomagają go w jego społecznej pracy. Wójt Gminy Gronowo Elbląskie ufundował i wręczył dwa puchary: dla Szkoły Podstawowej nr 19 za wierne uczestnictwo w naszych imprezach, i dla klubu KTP „Delta” za wieloletnią organizację Złazu do Fiszewa. Stowarzyszenie Aktywności Społecznej im. Tadeusza Rejtana ufundowało nagrody dla zwycięzców w konkursie historycznym. Kolejną częścią przygotowanego zakończenia były konkursy dla młodych turystów, w których mogli wykazać się wiedzą historyczną z zakresu Powstania Listopadowego i wydarzeń w Fiszewie, wiedzą krajoznawczo-przyrodniczą o regionie oraz znajomością wierszy i piosenek patriotyczno-turystycznych, a najmłodsi uczestniczyli w konkursie rysunkowym, w którym rysowali pomnik w Fiszewie.

Ostatnią częścią zakończenia Złazu było wręczenie nagród zwycięzcom w konkursac

img_1861

img_1864

img_1865

img_1868

img_1871

img_1879

img_1888

08d

12d

13d

Leszek Marcinkowski

 
Ustawa śmieciowa
Urząd pracy
Teraz gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 1949 gości 
Transmisje Obrad Rady Gminy

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information