Dzisiaj jest...wtorek, 26 września 2017
Imieniny: Justyny Cypriana
lipiec 2015

PostHeaderIcon Regionalny System Ostrzegania

Ponad 1200 powiadomień i ponad 260 ostrzeżeń wygenerował Regionalny System Ostrzegania od początku 2015 roku. Do końca kwietnia br. aplikacja mobilna RSO miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskazów), informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy) czy protestów społecznych.

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, zapowiada, że w drugiej połowie roku wprowadzona zostanie opcja informowania o regionalnych zagrożeniach poprzez sms-y. „Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców zagrożonego klęską żywiołową regionu. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać”. – powiedział.

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.
Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej: w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.
Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Jak to działa
Komunikat generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego a następnie ostrzeżenie pojawia się:

• na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
  • w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB), a także w telegazecie w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia (od str. 190)
  • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W smartfonie
Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Zarówno w aplikacji telefonicznej, jak i telegazecie TVP umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe czy inne istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywatela.

RSO zawiera również następujące poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych:

• Burze i nawałnice
  • Wichury
  • Powódź
  • Upały
  • Zima
  • Bezpieczny wypoczynek
  • Bezpieczne fajerwerki
  • Katastrofa budowlana
  •  Zagrożenia terrorystyczne
  •  Alarm bombowy
  •  Niebezpieczna przesyłka
  •  Niewypały niewybuchy
  •  Zatrucie czadem
  •  Pożar
  •  Skażenie substancją toksyczną
  •  Pierwsza pomoc
  •  Alarmowanie i ostrzeganie

Ważne informacje

Poradniki opracowane zostały przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Ważne daty:

•  13 listopada 2014 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało umowę z Telewizją Polską (TVP). Określa ona harmonogram wdrażania systemu:
  •  1 stycznia 2015 r. RSO – od tego momentu RSO jest dostępne w TVP Regionalnej i w aplikacji mobilnej na smartfony.
  •  1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.
Więcej informacji: www.mac.gov.pl/rso
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Alarmowanie i ostrzeganie

Burze