Tu rozlicz PIT https://www.pitax.pl/rozlicz/urzad-gminy-gronowo-elblaskie/
Logo: Urząd Gminy Gronowo
Logo: UE Logo: Gmina Partnerska Uplengen, Niemcy

Kalendarz wydarzeń



Pozostałe aktualności

Konsultacje Społeczne

Przyjęcie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gronowo Elbląskie” w 2021 roku
„Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gronowo Elbląskie” w 2021 roku
 

Elbląska orkiestra kameralna

II Konkurs Moja Smart Wieś

Komunikat Głównego Inspektora Weterynaryjnego

Państwowa Agencja Kosmiczna

Informacja z ostatniej chwili

Dyrektor Zespołu Szkół w Jegłowniku w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i za  zgodą organu prowadzącego, podjął decyzję o zawieszeniu zajęć z klasach V-VIII Szkoły Podstawowej. Ma to związek z wykryciem wirusa SARS COVID-19 u nauczyciela. O zakończeniu kwarantanny rodzice zostaną poinformowani komunikatem poprzez dziennik elektroniczny. Uczniowie tych klas, ich rodzice i inni domownicy powinni przebywać od dnia dzisiejszego w kwarantannie i oczekiwać na kontakt z PSSE.
Bardzo proszę o przestrzeganie zaleceń sanitarnych.
 
 
Wójt Gminy
Marcin Ślęzak

XIX Sesja Rady Gminy

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co robić? Kiedy dzwonić po karetkę?

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co mam robić krok po kroku? W przypadku wątpliwości należy skorzystać z teleporady lekarskiej, czyli konsultacji na odległość. Gdzie znaleźć dane kontaktowe i szczegółowe informacje? Jak się zachować zarówno w domu, jak i na zewnątrz? Wyjaśniamy.
1. Podejrzenie koronawirusa
"Chyba mam koronawirusa" - jeśli pojawia się taka myśl, należy przede wszystkim zachować spokój i właściwie zareagować. Zdecydowane, odpowiednie i odpowiedzialne działanie służy nie tylko bezpieczeństwu samego pacjenta, ale i innych: jego bliskich, przypadkowo spotkanych osób czy personelu medycznego.
2. Objawy zakażenia koronawirusem.
Aby móc właściwie reagować, bardzo ważne jest, by wiedzieć, jakie objawy wskazują na objawy choroby COVID-19, wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Objawy zakażenia koronawirusem łatwo pomylić z grypą. Najczęściej pojawia się:
  • gorączka, której nie można zbić lekami,
  • utrata węchu i smaku,
  • kaszel,
  • duszności,
  • bóle mięśni.
  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • mdłości i/lub biegunka.
Wirus wywołuje zakażenie układu oddechowego, którego skutkiem może być między innymi zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa. Warto również pamiętać, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, osiada też na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej. Czas wylęgania infekcji koronawirusa wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie obserwuje się objawów zakażenia, jednak patogen namnaża się, może się przenosić na kolejne osoby. W świetle tych doniesień najważniejsze jest częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej i zachowanie dystansu społecznego.
3. Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala, bez wcześniejszego poinformowania pracującego tam personelu. To narażenie zdrowia i życia innych pacjentów. Co zatem robić krok po kroku?
 
Krok 1:
W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie SARS-Cov-2, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu (POZ), który oceni stan pacjenta w czasie teleporady. Dotyczy to wszystkich pacjentów, niezależnie od tego czy korzystają z państwowej czy prywatnej opieki zdrowotnej.
 
 
 
Do lekarza pierwszego kontaktu warto zadzwonić także wtedy, jeśli sami nie mamy objawów choroby, ale mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz może wystawić skierowanie na wykonanie testu PCR - wówczas test jest bezpłatny.
 
Krok 2:
Aby wykonać test należy pojechać do tzw. mobilnego punktu pobrania wymazów. Ważne jest jednak, aby nie jechać tam komunikacją miejską ani taksówką - można w ten sposób zarazić innych. Do punktu należy udać się własnym samochodem lub poprosić kogoś z najbliższej rodziny (kto mieszka w tym samym gospodarstwie domowym) o zawiezienie na miejsce.
 
Uwaga! Dwie godziny przed wykonaniem testu: nie jedz, nie myj zębów, nie żuj gumy do żucia, nie przyjmuj leków i nie pal.
 
Krok 3:
Jeśli pacjent czuje się bardzo źle, ma wyjątkowo ciężkie objawy i nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu pobrań wymazów, lekarz może zlecić, aby karetka wymazowa przyjechała do jego domu. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala.
3.1. Wyniki testów na koronawirusa
 
Krok 4:
Na wynik testu zrobionego w mobilnym punkcie czeka się kilka dni - trafia on bezpośrednio do lekarza POZ, który informuje nas o nim (niezależnie od wyniku) i decyduje, co dalej. Jeśli wynik będzie negatywny, należy zostać w domu i próbować leczyć się dostępnymi w domu syropami, tabletkami lub poprosić o receptę na antybiotyki.
 
Krok 5:
W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego lekarz zaleca domową izolację. Najlepiej, aby kwarantannie poddali się wszyscy domownicy. Zwykle trwa 10 dni.
 
Krok 6:
Jeśli pacjent zaczyna czuć się coraz gorzej, lekarz jest zobowiązany zorganizować mu transport na oddział zakaźny, gdzie zostanie objęty spejcalistyczną pomocą. Musi również poinformować sanepid o kolejnym przypadku zakażenia, aby personel mógł dotrzeć do osób, z którymi chory miał kontakt.
3.2. Kwarantanna dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną
Obecnie pandemia przybrała taki rozmiar, że trudno jest wysłać na kwarantannę wszystkich. Wobec tego zaleca się, aby osoby, które miały kontakt z zakażoną osobą pozostały w domu (i przykładowo pracowały zdalnie). Obecnie kwarantanna dla takich osób wynosi ok. 10 dni. W tym czasie należy obserwować swój organizm, mierzyć temperaturę i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią niepokojące objawy.
 
 
 
 
4. Mam COVID. Kiedy wezwać karetkę? Czy mogę to zrobić? Kiedy dzwonić?
Jeśli jest między godziną 8 a 17, od poniedziałku do piątku, a stan pacjenta ulega pogorszeniu, wówczas powinien zadzwonić do lekarza POZ. Jeśli jednak jest zagrożenie życia, to od razu powinno się zadzwonić na pogotowie. Warto zaznaczyć, że kiedy chory kontaktuje się z lekarzem POZ, musi liczyć się z tym, że nie zostanie "przyjęty" przed innymi pacjentami, dlatego tak ważna jest ocena swojego stanu zdrowia. Jednak zasada jest prosta: jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, dzwoń po karetkę.

Fotowoltaika Dotacje Unijne

Z przyjemnością informujemy o dofinansowaniu 85% na zakup i montaż przyzakładowego wiatraka do mocy maksymalnie 200 kW.
 
Zlecenia na przygotowanie dokumentacji technicznej i aplikacyjnej będziemy przyjmowali do dnia 10.11.2020 r.
 
Urząd Marszałkowski wnioski od przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego będzie przyjmował od 02.11.2020  do 20.11.2020
 
Więcej w linku do działania poniżej;
 
4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Konkurs nr RPWM.04.01.00-IZ.00-28-002/20, RPO Warmińsko-mazurskiego
 
Tworzymy;
1.  Wnioski aplikacyjne o uzyskanie dofinansowań.
2. Audyty energetyczne.
3. Studia wykonalności.
4. Projekty instalacyjno-wykonawcze.
5. Projekty budowlane.
 
Przeprowadzamy roboty budowlane na terenie całej Polski.
 
Po więcej szczegółowych informacji na temat dotacji 85% z Urzędu Marszałkowskiego na przyzakładowy wiatrak, oraz w celu zlecenia nam przygotowania dokumentacji aplikacyjnej i technicznej, w terminie trwania naboru, prosimy o kontakt telefoniczny i/lub mailowy.
 
Przeprowadzamy inwestorów przez cały proces składania i kompletowania dokumentacji.
Rozliczamy projekty po realizacji inwestycji, przed instytucją udzielającą dofinansowania.
 
Pozdrawiamy
Zespół Fundacji Dar Oze
  Dariusz Skrobisz - 22 122 1058
Asystent Adam Kowalski
Zapraszamy na naszą stronę internetową   daroze.pl

Zasady osobistych wizyt w Urzędzie Gminy w Gronowie Elbląskim

 
 
 
 
 
 
 
 
UWAGA!!

W związku z narastającą liczbą zachorowań na COVID-19 apeluję, aby wszelkie sprawy załatwiać drogą elektroniczną (ePUAP, https://eurzad.gminagronowo.pl, drogą mailową), telefoniczną lub poprzez wrzucenie pism i innych dokumentów do skrzynki wystawionej w przedsionku urzędu.


Prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami urzędu w celu ustalenia terminu, godziny i celu wizyty pod nr telefonu 55 231 56 13 lub 55 231 56 23.

Podczas osobistej wizyty konieczne jest przestrzeganie wymogów w zakresie działań profilaktycznych wynikających z przepisów prawa i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego tj. w zakresie:
  • dezynfekcji rąk przed wejściem do urzędu,
  • ochrony osobistej, tj. posiadania ochrony zakrywającej nos i usta,
  • zachowaniu 1,5 metrowej odległości.
 
Wójt Gminy
Marcin Ślęzak