Tu rozlicz PIT https://www.pitax.pl/rozlicz/urzad-gminy-gronowo-elblaskie/
Logo: Urząd Gminy Gronowo
Logo: UE Logo: Gmina Partnerska Uplengen, Niemcy

Kalendarz wydarzeńPozostałe aktualności

Rząd ogłasza nowy program z "Polskim Ładem" w nazwie. Można dostać nawet 3,5 mln zł

Przedstawiamy program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich dawny blask - powiedział premier (fot. PAP/Leszek Szymański)
Przedstawiamy kolejny bardzo duży program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich dawny blask. Może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
  • Praca przy zabytkach to także inwestycja w gospodarkę lokalną. To mogą być kolejne tysiące, a jak niektórzy liczą nawet ponad 10 tysięcy inwestycji w zabytki w całej Polsce. W budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, domy kultury, remizy - powiedział premier.
  • Program "Polski Ład dla kultury" ma na celu odbudowę blasku także budynków w Polsce lokalnej. Można będzie wypełnić aplikację Polski Ład - dodał.
  • Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa do 98 procent. A więc wkład własny 2 procent lub niewiele więcej. W trzech kategoriach: do 150 tysięcy jeden wniosek, 500 tysięcy drugi wniosek i 3,5 miliona złotych trzeci wniosek - wyjaśnił.
Nowy program "Polski Ład dla kultury" przywróci zabytkom dawny blask
Szef polskiego rządu podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poinformował o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków "Polski Ład dla kultury".
"Dziś razem z premierem Piotrem Gliński mamy ogromną radość, aby przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy pamięci o polskich zabytkach, które z kolei mają przywrócić ten dawny blask. Często są one dumą lokalnych społeczności, często mogą być magnesem przyciągającym turystów" - mówił premier.
Zwrócił uwagę na znaczącą liczbę zabytków, które popadają w ruinę. "Praca przy zabytkach to także inwestycja w gospodarkę lokalną. (...) Wyobraźmy sobie, że to mogą być kolejne tysiące, a jak niektórzy liczą nawet ponad 10 tysięcy inwestycji w zabytki w całej Polsce. W budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, domy kultury, remizy. Niektóre z nich są już dzisiaj zabytkami i niszczeją" - mówił premier.
Odbudowa zabytków będzie finansowana z budżetu państwa do 98 procent
Jak podkreślił szef rządu program "Polski Ład dla kultury" ma na celu odbudowę blasku także budynków w Polsce lokalnej. "Można będzie wypełnić aplikację Polski Ład. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa do 98 procent. A więc wkłada własny 2 procent lub niewiele więcej. W trzech kategoriach: do 150 tysięcy jeden wniosek, 500 tysięcy drugi wniosek i 3,5 miliona złotych trzeci wniosek" - powiedział.
Jak mówił premier, "ten program pozwali nam ujrzeć piękno Polski w każdym jej zakątku". "Jest kwintesencją tego w co wierzymy i co robimy - łączenie i szacunek dla tradycji, kultury i historii. Ale także inwestycja w teraźniejszość, w miejsca pracy i spojrzenie w przyszłość" - dodał.
Gliński: Zwiększyliśmy trzykrotnie nakłady na zabytki
"W ciągu ostatnich siedmiu lat udało się podnieść nakłady na kulturę do jednego procenta. Nakłady na zabytki zostały zwiększone trzykrotnie. Realizowany przez MKiDN program ochrony zabytków został zwiększony z 80 milionów w 2016 r. do 221 milionów złotych w roku obecnym. Będzie to kontynuowane" - podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który wraz z premierem odwiedził Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Wicepremier dodał, że łącznie w ciągu siedmiu lat zrealizowano cztery tysiące projektów. "Potrzeby są tak ogromne, że musieliśmy podjąć decyzję o zwiększeniu wydatków" - dodał minister kultury.
Jak podkreślił, na renowację należącego do marszałka Piłsudskiego dworku "Milusin" zainwestowano już ponad trzy miliony złotych.
Murowany dworek "Milusin" w Sulejówku zbudowano dla marszałka Józefa Piłsudskiego w 1923 r. Wraz z rodziną mieszkał on tam do 1926 r.
Po jego śmierci, w 1935 roku "Milusin" stał się częścią pierwszego muzeum imienia Piłsudskiego, które funkcjonowało do wybuchu II wojny światowej w warszawskim Belwederze. W 1947 r. obiekt został upaństwowiony, urządzono w nim przedszkole. Od lat 90. Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego podejmowała próby odzyskania zabytkowych zabudowań.
Budowa współczesnego Muzeum Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się w 2016 r. Oficjalną inaugurację Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku połączono z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Otwarto je 14 sierpnia 2020 r. Placówka jest współprowadzona przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu:

Urząd Gminy Gronowo Elbląskie
ul. Łączności 3
82-335 Gronowo Elbląskie
Tel. (55) 231-56-13  
Fax. (55) 231-56-23
e-mail:  gminagronowo@gminagronowo.pl
Adres e-doręczenia : 
AE:PL-89266-33934-JCFVI-16
Adres elektronicznej skrzynki podawczej:
/UG_Gronowo_Elblaskie/skrytka
 
/UG_Gronowo_Elblaskie/SkrytkaESP
 
 

Godziny Przyjęć interesatnów:

poniedziałek, wtorek, czwartek od godz. 7:00 do 15:00
środa  od godz. 7:00 do 16:00
piątek od godz. 7:00 do 14:00
 
 
 

Dane rachunków bankowych

Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie Oddział w Gronowie Elbląskim
rachunek podstawowy:
nr: 70 8300 0009 0091 2055 2000 0010
opłata za gospodarowanie odpadami ,na rachunek :
nr: 52 8300 0009 0091 2055 2000 0140