Tu rozlicz PIT https://www.pitax.pl/rozlicz/urzad-gminy-gronowo-elblaskie/
Logo: Urząd Gminy Gronowo
Logo: UE Logo: Gmina Partnerska Uplengen, Niemcy

Kalendarz wydarzeńPozostałe aktualności

Komunikat Głównego Inspektora Weterynaryjnego

Państwowa Agencja Kosmiczna

Informacja z ostatniej chwili

Dyrektor Zespołu Szkół w Jegłowniku w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i za  zgodą organu prowadzącego, podjął decyzję o zawieszeniu zajęć z klasach V-VIII Szkoły Podstawowej. Ma to związek z wykryciem wirusa SARS COVID-19 u nauczyciela. O zakończeniu kwarantanny rodzice zostaną poinformowani komunikatem poprzez dziennik elektroniczny. Uczniowie tych klas, ich rodzice i inni domownicy powinni przebywać od dnia dzisiejszego w kwarantannie i oczekiwać na kontakt z PSSE.
Bardzo proszę o przestrzeganie zaleceń sanitarnych.
 
 
Wójt Gminy
Marcin Ślęzak

XIX Sesja Rady Gminy

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co robić? Kiedy dzwonić po karetkę?

Podejrzewam, że mam koronawirusa. Co mam robić krok po kroku? W przypadku wątpliwości należy skorzystać z teleporady lekarskiej, czyli konsultacji na odległość. Gdzie znaleźć dane kontaktowe i szczegółowe informacje? Jak się zachować zarówno w domu, jak i na zewnątrz? Wyjaśniamy.
1. Podejrzenie koronawirusa
"Chyba mam koronawirusa" - jeśli pojawia się taka myśl, należy przede wszystkim zachować spokój i właściwie zareagować. Zdecydowane, odpowiednie i odpowiedzialne działanie służy nie tylko bezpieczeństwu samego pacjenta, ale i innych: jego bliskich, przypadkowo spotkanych osób czy personelu medycznego.
2. Objawy zakażenia koronawirusem.
Aby móc właściwie reagować, bardzo ważne jest, by wiedzieć, jakie objawy wskazują na objawy choroby COVID-19, wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Objawy zakażenia koronawirusem łatwo pomylić z grypą. Najczęściej pojawia się:
 • gorączka, której nie można zbić lekami,
 • utrata węchu i smaku,
 • kaszel,
 • duszności,
 • bóle mięśni.
 • zmęczenie,
 • ból głowy,
 • mdłości i/lub biegunka.
Wirus wywołuje zakażenie układu oddechowego, którego skutkiem może być między innymi zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa. Warto również pamiętać, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, osiada też na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej. Czas wylęgania infekcji koronawirusa wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie obserwuje się objawów zakażenia, jednak patogen namnaża się, może się przenosić na kolejne osoby. W świetle tych doniesień najważniejsze jest częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej i zachowanie dystansu społecznego.
3. Co robić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala, bez wcześniejszego poinformowania pracującego tam personelu. To narażenie zdrowia i życia innych pacjentów. Co zatem robić krok po kroku?
 
Krok 1:
W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na zakażenie SARS-Cov-2, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu (POZ), który oceni stan pacjenta w czasie teleporady. Dotyczy to wszystkich pacjentów, niezależnie od tego czy korzystają z państwowej czy prywatnej opieki zdrowotnej.
 
 
 
Do lekarza pierwszego kontaktu warto zadzwonić także wtedy, jeśli sami nie mamy objawów choroby, ale mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz może wystawić skierowanie na wykonanie testu PCR - wówczas test jest bezpłatny.
 
Krok 2:
Aby wykonać test należy pojechać do tzw. mobilnego punktu pobrania wymazów. Ważne jest jednak, aby nie jechać tam komunikacją miejską ani taksówką - można w ten sposób zarazić innych. Do punktu należy udać się własnym samochodem lub poprosić kogoś z najbliższej rodziny (kto mieszka w tym samym gospodarstwie domowym) o zawiezienie na miejsce.
 
Uwaga! Dwie godziny przed wykonaniem testu: nie jedz, nie myj zębów, nie żuj gumy do żucia, nie przyjmuj leków i nie pal.
 
Krok 3:
Jeśli pacjent czuje się bardzo źle, ma wyjątkowo ciężkie objawy i nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu pobrań wymazów, lekarz może zlecić, aby karetka wymazowa przyjechała do jego domu. Nie należy samemu zgłaszać się do szpitala.
3.1. Wyniki testów na koronawirusa
 
Krok 4:
Na wynik testu zrobionego w mobilnym punkcie czeka się kilka dni - trafia on bezpośrednio do lekarza POZ, który informuje nas o nim (niezależnie od wyniku) i decyduje, co dalej. Jeśli wynik będzie negatywny, należy zostać w domu i próbować leczyć się dostępnymi w domu syropami, tabletkami lub poprosić o receptę na antybiotyki.
 
Krok 5:
W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego lekarz zaleca domową izolację. Najlepiej, aby kwarantannie poddali się wszyscy domownicy. Zwykle trwa 10 dni.
 
Krok 6:
Jeśli pacjent zaczyna czuć się coraz gorzej, lekarz jest zobowiązany zorganizować mu transport na oddział zakaźny, gdzie zostanie objęty spejcalistyczną pomocą. Musi również poinformować sanepid o kolejnym przypadku zakażenia, aby personel mógł dotrzeć do osób, z którymi chory miał kontakt.
3.2. Kwarantanna dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną
Obecnie pandemia przybrała taki rozmiar, że trudno jest wysłać na kwarantannę wszystkich. Wobec tego zaleca się, aby osoby, które miały kontakt z zakażoną osobą pozostały w domu (i przykładowo pracowały zdalnie). Obecnie kwarantanna dla takich osób wynosi ok. 10 dni. W tym czasie należy obserwować swój organizm, mierzyć temperaturę i telefonicznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią niepokojące objawy.
 
 
 
 
4. Mam COVID. Kiedy wezwać karetkę? Czy mogę to zrobić? Kiedy dzwonić?
Jeśli jest między godziną 8 a 17, od poniedziałku do piątku, a stan pacjenta ulega pogorszeniu, wówczas powinien zadzwonić do lekarza POZ. Jeśli jednak jest zagrożenie życia, to od razu powinno się zadzwonić na pogotowie. Warto zaznaczyć, że kiedy chory kontaktuje się z lekarzem POZ, musi liczyć się z tym, że nie zostanie "przyjęty" przed innymi pacjentami, dlatego tak ważna jest ocena swojego stanu zdrowia. Jednak zasada jest prosta: jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, dzwoń po karetkę.

Fotowoltaika Dotacje Unijne

Z przyjemnością informujemy o dofinansowaniu 85% na zakup i montaż przyzakładowego wiatraka do mocy maksymalnie 200 kW.
 
Zlecenia na przygotowanie dokumentacji technicznej i aplikacyjnej będziemy przyjmowali do dnia 10.11.2020 r.
 
Urząd Marszałkowski wnioski od przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego będzie przyjmował od 02.11.2020  do 20.11.2020
 
Więcej w linku do działania poniżej;
 
4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Konkurs nr RPWM.04.01.00-IZ.00-28-002/20, RPO Warmińsko-mazurskiego
 
Tworzymy;
1.  Wnioski aplikacyjne o uzyskanie dofinansowań.
2. Audyty energetyczne.
3. Studia wykonalności.
4. Projekty instalacyjno-wykonawcze.
5. Projekty budowlane.
 
Przeprowadzamy roboty budowlane na terenie całej Polski.
 
Po więcej szczegółowych informacji na temat dotacji 85% z Urzędu Marszałkowskiego na przyzakładowy wiatrak, oraz w celu zlecenia nam przygotowania dokumentacji aplikacyjnej i technicznej, w terminie trwania naboru, prosimy o kontakt telefoniczny i/lub mailowy.
 
Przeprowadzamy inwestorów przez cały proces składania i kompletowania dokumentacji.
Rozliczamy projekty po realizacji inwestycji, przed instytucją udzielającą dofinansowania.
 
Pozdrawiamy
Zespół Fundacji Dar Oze
  Dariusz Skrobisz - 22 122 1058
Asystent Adam Kowalski
Zapraszamy na naszą stronę internetową   daroze.pl

Zasady osobistych wizyt w Urzędzie Gminy w Gronowie Elbląskim

 
 
 
 
 
 
 
 
UWAGA!!

W związku z narastającą liczbą zachorowań na COVID-19 apeluję, aby wszelkie sprawy załatwiać drogą elektroniczną (ePUAP, https://eurzad.gminagronowo.pl, drogą mailową), telefoniczną lub poprzez wrzucenie pism i innych dokumentów do skrzynki wystawionej w przedsionku urzędu.


Prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami urzędu w celu ustalenia terminu, godziny i celu wizyty pod nr telefonu 55 231 56 13 lub 55 231 56 23.

Podczas osobistej wizyty konieczne jest przestrzeganie wymogów w zakresie działań profilaktycznych wynikających z przepisów prawa i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego tj. w zakresie:
 • dezynfekcji rąk przed wejściem do urzędu,
 • ochrony osobistej, tj. posiadania ochrony zakrywającej nos i usta,
 • zachowaniu 1,5 metrowej odległości.
 
Wójt Gminy
Marcin Ślęzak
 

Koronawirus : informacje i zalecenia

 
 
 
 
 
 
 
Zasady bezpieczeństwa
Od 17 października w całym kraju wprowadzamy nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych. Musimy na powrót ograniczyć kontakty społeczne – od tego zależy, jak szybko pokonamy drugą falę pandemii.
Rządowa strategia walki z pandemią ma trzy główne cele. Naszym priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo i wsparcie seniorów, odpowiedni dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19 oraz podejmowanie takich działań, aby miały jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i życie codzienne Polaków.
Strategia walki z koronawirusem – 3 główne cele
Na rządową strategię walki z COVID-19 składają się trzy powiązane ze sobą cele:
Wsparcie dla seniorów
Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej wrażliwej i narażonej grupie – seniorom. Jest to możliwe, m.in. poprzez wsparcie i ułatwienie zmiany codziennych aktywności i zachowań, w tym ograniczenia kontaktów.
Jednym z ułatwień są godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego zaostrzymy zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zalecamy maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.
Pamiętaj, Ty również możesz pomóc! Zaoferuj wsparcie osobie starszej lub niepełnosprawnej. Zrób zakupy, wykup leki, odbierz pocztę, albo wyprowadź psa na spacer.
Odpowiednia dostępność do leczenia dla pacjentów z COVID-19
Głównym celem podczas walki z koronawirusem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. Aby było to możliwe musi być zapewniona odpowiednia dostępność do infrastruktury leczenia – personelu, łóżek szpitalnych i sprzętu.
W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek również będzie większa.
Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować m.in.:
 • przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
 • ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
 • przekazywanie pacjentów do izolatoriów.
Narzędzia do walki z COVID-19
Wprowadzamy nowe narzędzia walki z COVID-19, które mają za zadanie zmniejszyć transmisję wirusa. Chcemy jednak, aby miały one jak najmniejszy wpływ na nasze codzienne aktywności, zarówno ekonomiczne jak i prywatne. Wiemy jednak, że nie zawsze będzie to możliwe.
Pamiętaj, tylko wspólnie pokonamy koronawirusa. Nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących zasad jest najskuteczniejszą bronią wymierzoną w COVID-19.
Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.
Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):
 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
 • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Strefa czerwona:
 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych - w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2;
 • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
 • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
 • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
 • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
 • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
 • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Nowe powiaty w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich.
Które powiaty znajdą się w czerwonej strefie?
województwo dolnośląskie: powiat głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki oraz polkowicki;
województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki,  inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń oraz Włocławek;
województwo lubelskie: powiat janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin oraz Zamość;
województwo lubuskie: powiat gorzowski, krośnieński, międzyrzecki oraz żarski;
województwo łódzkie: powiat bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński, Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice;
województwo małopolskie: powiat bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów ;
województwo mazowieckie: powiat garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce oraz Warszawa;
województwo opolskie: powiat głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki oraz strzelecki;
województwo podkarpackie: powiat brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Przemyśl oraz Rzeszów;
województwo podlaskie: powiat białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski, Białystok oraz Suwałki;
województwo pomorskie: powiat chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk oraz Sopot;
województwo śląskie: powiat cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska;
województwo świętokrzyskie: powiat buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski oraz Kielce ;
województwo warmińsko-mazurskie: powiat działdowski, iławski, nowomiejski oraz Olsztyn;
województwo wielkopolskie: powiat gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński oaz Poznań;
województwo zachodniopomorskie: powiat sławieński, szczecinecki oraz Koszalin.
Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA
Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. W jaki sposób możemy to zrobić? Wystarczy stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:
D jak dystans
D jak dezynfekcja
M jak maseczka
A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.
Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Co ważne, im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

ARiMR: Dotacje na małe przetwórstwo i RHD

Za dwa tygodnie, 26 października, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.
Na złożenie dokumentów w tym jesiennym naborze rolnicy będą mieli czas do 24 listopada 2020 r. Oferta pomocy, która finansowana jest z budżetu  PROW na lata 2014-2020, skierowana jest do dwóch grup beneficjentów.
Pierwszą stanowią rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł.
Druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.
Pomoc, jaką można otrzymać ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”, przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.
Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.
 
Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.  
 
Więcej informacji: www.arimr.gov.pl, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.  

Ostrzeżenie Meteorologiczne