Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Imieniny: Jerzego Wojciecha Idziego
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
wrzesień 1999
N P W Ś C Pt S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Brak wydarzeń

PostHeaderIcon Herb Gminy Gronowo Elbląskie

            Herb gminy został stworzony całkiem niedawno. Powstał on dopiero w roku 2004, jednak w swojej symbolice silnie nawiązuje do historii i kultury naszego regionu.

Herb

W punkcie centralnym herbu znajduje się wiatrak - symbolizujący holenderskich osadników, którzy znaleźli na tych terenach swoją nową ojczyznę. Od XVI wieku coraz częściej prześladowani w Holandii Mennonici zaczęli osiedlać się w Polsce, przede wszystkim na Żuławach i delcie Wisły. To oni zbudowali tu system melioracyjny, kanały i wały przeciwpowodziowe. Intensywnie zajmowali się także rolnictwem i mieli duży wpływ na jego rozwój i kształt. Po Mennonitach pozostało do dziś wiele domów podcieniowych, kościołów, cmentarzy z charakterystycznymi stelami oraz wiatraków.

Wiatrak na herbie znajduje się w zagłębieniu, co odzwierciedla położenie geograficzne gminy. 80% powierzchni gminy Gronowo leży poniżej poziomu morza.

W podstawie herbu widoczne są dwa liście dębu oraz żołądź. Dąb, z powodu swojego twardego i wytrzymałego drewna, już od czasu antyku uważany był za symbol siły, męskości i niezłomności. A że jego drewno od dawien dawna było uważane za niezniszczalne i wieczne, był on w średniowieczu symbolem nieśmiertelności. Na terenie gminy rośnie kilka wspaniałych 400-, 500-letnich okazów dębów, które dziś są pomnikami przyrody.

 
Ustawa śmieciowa
Urząd pracy
Teraz gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 158 gości 

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information