Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...środa, 20 lutego 2019
Imieniny: Leona Ludomira
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
luty 2019
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
11 marca 2019 - poniedziałek
Dzień Sołtysa
W dniu 28 marca 2018 roku Rada Gminy Gronowo Elbląskie podjęła uchwały rozpoczynające pracę nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowościach Karczowiska Górne, Wikrowo Jegłownik oraz Gronowo Elbląskie: -UCHWAŁA NR XXXII/290/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Gronowo Elbląskie, -UCHWAŁA NR XXXII/291/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Jegłownik, -UCHWAŁA NR XXXII/292/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Karczowiska Górne, -UCHWAŁA NR XXXII/293/2018 RADY GMINY GRONOWO ELBLĄSKIE z dnia 28 marca 2018 roku o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Gronowo Elbląskie w miejscowości Wikrowo,

PostHeaderIcon Herb Gminy Gronowo Elbląskie

            Herb gminy został stworzony całkiem niedawno. Powstał on dopiero w roku 2004, jednak w swojej symbolice silnie nawiązuje do historii i kultury naszego regionu.

Herb

W punkcie centralnym herbu znajduje się wiatrak - symbolizujący holenderskich osadników, którzy znaleźli na tych terenach swoją nową ojczyznę. Od XVI wieku coraz częściej prześladowani w Holandii Mennonici zaczęli osiedlać się w Polsce, przede wszystkim na Żuławach i delcie Wisły. To oni zbudowali tu system melioracyjny, kanały i wały przeciwpowodziowe. Intensywnie zajmowali się także rolnictwem i mieli duży wpływ na jego rozwój i kształt. Po Mennonitach pozostało do dziś wiele domów podcieniowych, kościołów, cmentarzy z charakterystycznymi stelami oraz wiatraków.

Wiatrak na herbie znajduje się w zagłębieniu, co odzwierciedla położenie geograficzne gminy. 80% powierzchni gminy Gronowo leży poniżej poziomu morza.

W podstawie herbu widoczne są dwa liście dębu oraz żołądź. Dąb, z powodu swojego twardego i wytrzymałego drewna, już od czasu antyku uważany był za symbol siły, męskości i niezłomności. A że jego drewno od dawien dawna było uważane za niezniszczalne i wieczne, był on w średniowieczu symbolem nieśmiertelności. Na terenie gminy rośnie kilka wspaniałych 400-, 500-letnich okazów dębów, które dziś są pomnikami przyrody.

 
Ustawa śmieciowa
Urząd pracy
Teraz gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 1253 gości 
Transmisje Obrad Rady Gminy

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information