Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...poniedziałek, 25 czerwca 2018
Imieniny: Lucji Wilhelma
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
czerwiec 2018
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
24 lipca 2018 - wtorek
Święto Policji

PostHeaderIcon Retro pranie w Oleśnie

             Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi "Oleśno – wieś z pomysłem" zorganizowali w dniu 28.05.2014 r. pierwsze spotkanie w tzw ... „żywym muzeum”. Miejscem spotkania, było muzeum „Skrzynia staroci” w Stodolarni państwa Szwemińskich oraz pobliski staw.

DSC05173

Uczęszczające, do popołudniowej świetlicy w Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu, dzieci (wraz z rodzicami) przyjechały z Elbląga autobusem. Możliwość, praktycznego zastosowania starych, często zabytkowych przedmiotów, które służyły dawniej do prania ,okazało się wielką dla dzieci niespodzianką. Każde z odwiedzających nasze muzeum dziecko, chciało spróbować wyprać tkaninę za pomocą”kijanek” nad stawem. Następnie, miały możliwość przekonania się, jak trudno prało się za pomocą tarki i szarego mydła.

DSC05229

Inaczej już wyglądało pranie przy wykorzystaniu starej, poczciwej Frani. Panie przybyłe na spotkanie, wspominały z wielkim rozrzewnieniem pralki wirnikowe, pamiętając, jak dokładnie można było wyprać ubranie z jej pomocą.

Po wymaglowaniu materiałów z wykorzystaniem różnych urządzeń, w tym ręcznych i elektrycznych, dzieci poznały zasady korzystania z żelazek na duszę i rozżarzone węgielki oraz zobaczyły nasze pierwsze żelazka na prąd z tzw, spiralą.

DSC05239

Trzeba przyznać, że była to zabawa zarówno dla uczestników Retro prania, jak i dla samych realizatorów przedsięwzięcia.

Wspaniale, jest pracować i działać wśród mieszkańców Oleśna, którzy przedkładają oglądanie programów telewizyjnych na rzecz edukacyjnej zabawy dla wszystkich, którzy lubią niecodzienne przygody.

DSC05290

Zapraszamy na naszą stronę: www.naszeolesno.pl

Marlena Szwemińska          

Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi

Oleśno – wieś z pomysłem”  

 
Ustawa śmieciowa
Urząd pracy
Teraz gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 385 gości 

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information