Gmina Gronowo Elbląskie
Dzisiaj jest...sobota, 24 lutego 2018
Imieniny: Macieja Marka
Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Russian (CIS)Ukrainian (UA)French (Fr)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)
Gmina Gronowo Elbląskie
Menu
Kalendarium
marzec 2015
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Brak wydarzeń

PostHeaderIcon I rajd rowerowy stowarzyszenia „Przyjazna Gmina”

             W  dniu 22 maja 2011 r. Stowarzyszenie „Przyjazna Gmina” było organizatorem I rajdu rowerowego  „Szlakiem  Żuławiaków i Olendrów „. Rajd  w swoim założeniu miał  na celu ukazanie   walorów  turystycznych  gminy Gronowo Elbląskie. Trasę  rajdu przygotował i prowadził jedyny ( na razie) na terenie gmin y przewodnik turystyczny PTTK i Prezes  stowarzyszenia  w jednym- Leszek Marcinkowski .

rajd1

 

Hasłem organizowanych cyklicznie wypraw rowerowych jest:

”Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Sami nie  wiecie , co posiadacie” .

Trasę o  długości ok. 36 km. członkowie stowarzyszenia i sympatycy - mieszkańcy gminy ( przyszli członkowie )przejechali na rowerach , zwiedzając  najciekawsze zabytki naszej gminy, przejeżdżając przez  11 miejscowości. zbiórka uczestników odbyła się  przy dworcu PKP budynku  o konstrukcji ryglowej z końca XIX wieku. W  miejscowości Oleśno oglądaliśmy  altanę (XIX w.)na posesji p. Dąbrowskich , w której znajdują  się  pięknie zachowane  w dobrym  stanie malowidła olejne.

rajd3

rajd2

W  Fiszewie zwiedzamy ruiny gotyckiego kościoła z XIV wieku i  cmentarz menonicko – ewangelicki. Wszyscy podziwiamy symboliczne ”otulenie „ przez  drzewo tablicy – steli nagrobnej matki z dzieckiem. Mądrość przyrody.!!

rajd4

rajd5

Odwiedzamy również sąsiednią  gminę- Stare  Pole, gdzie poznaliśmy tajemniczy i urokliwie położony  mały  cmentarz  menonicki w miejscowości Szaleniec. Największą  atrakcją tej chwili  był pomiar dwóch pomnikowych dębów o  obwodach 5,60  każdy.

rajd6

rajd7

Rozgart przywitał nas  pięknym domem  podcieniowym – o którym opowiedzieli nam mieszkańcy  wsi oraz  kościołem, dzwonnicą i cmentarzem ( kompleks mennonicki).

rajd8

rajd9

rajd10

W  Różanach mieliśmy okazję zobaczyć  wnętrze jedynej na  Żuławach pompy parowej.

rajd11

Przejeżdalismy przez  most   zwodzony  na moście w  Jeziorze z 1895 roku.

rajd12

Wycieczka  kończy  się przy  Szkole Podstawowej w Gronowie Elbląskim , gdzie  na terenie zielonym  szkoły, dzięki uprzejmości dyrekcji mogliśmy przy ognisku upiec kiełbaski i odpocząć.

Był to czas na  konsumpcję, rozmowy , wspomnienia i  na organizację  konkursu z  zakresu wiedzy o Żuławach Elbląskich.

Nagrody ufundował Prezes PTTK oddział  Ziemi  Elbląskiej oraz Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oddział Elbląski. Dwa  pierwsze  miejsca  zdobyły panie : Krystyna Przybylska i Sylwia Kopczewska. Radek Hawryszko  „dżentelmeńsko”  ratując  honor  mężczyzn  zajął  III miejsce. Konkurs przygotowali i przeprowadzili; – prezes stowarzyszenia i wiceprezes p. Monika Dębowska. Uczestnikami  rajdu  byli mieszkańcy gminy Gronowo Elbląskie  w  wieku 50- do 2 lat.

Wszyscy  byli  bardzo  zadowoleni z organizacji wolnego  czasu z możliwością poznania urokliwych zakątków naszej gminy.

W przygotowaniu trasa  rajdu  nr 2, na którą już  serdecznie zapraszamy.

 

Zarząd  Stowarzyszenia

„Przyjazna Gmina”

 
Strategia - SRPS
Ustawa śmieciowa
Studium UiKZP
Urząd pracy
Teraz gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 297 gości 

Valid XHTML 1.0 Transitional

Gmina Gronowo Elbląskie - województwo Warmińsko-Mazurskie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information